O projekte
Zelená škola je výchovno-vzdelávací program zameraný na environmentálnu výchovu, vďaka ktorému robia školy denne kroky na zníženie ekologickej stopy.
Metodika 7 krokov
Táto metodika je účinným nástrojom k zmene životného prostredia, ale aj k pozitívnej zmene vzájomných vzťahov, spolupráce a atmosféry v škole. Tieto kroky realizuje škola postupne počas celého certifikačného obdobia.
1. Zostavenie kolégia Zelenej školy
2. Environmentálny audit školy
3. Environmentálny akčný plán
4. Monitoring a hodnotenie
5. Pro-environmentálna výučba
6. Informovanie a zapájanie širšej školskej komunity
7. Eko-kódex školy
Témy
Školy zapojené do programu Zelená škola si vyberajú tému, ktorej sa budú venovať celé certifikačné obdobie. K zvolenej téme vyberajú vhodné ciele, aktivity a vzdelávanie, ktoré naplánujú v Environmentálnom akčnom pláne.
Témy: Voda, Odpad, Energia, Doprava a ovzdušie, Zelené úradovanie a obstarávanie, Zeleň a ochrana prírody.
Organizácia programu
Program Zelená škola existuje na Slovensku od roku 2004. V šk. roku 2020/2021 je doň zapojených 230 škôl. Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom programu Zelená škola je sieť organizácií Špirála. Medzinárodným garantom je nadácia Foundation for Environmental Education. Partnermi programu sú ZSE a Nadácia Slovenskej sporiteľne.
Hlavný cieľ
Cieľom programu je pomôcť školám zmeniť svoje environmentálne správanie, ktoré má vplyv na klimatické zmeny prostredníctvom metodiky 7 krokov.
História projektu
Tento projekt vznikol v roku 1994 a s podporou Európskej komisie odštartoval v Dánsku, Grécku, Nemecku a vo Veľkej Británii.
Na Slovensku certifikačno-vzdelávací program Zelená škola odštartoval v roku 2004 pod záštitou Centra environmentálnych aktivít.