Animoterapia, Canisterapia
O projekte
Canisterapia je podporná alternatívna liečba, ktorá využíva pozitívny vplyv prítomnosti a kontaktu psa a človeka na zdravie, na fyzickú, psychickú aj sociálnu pohodu.
Canisterapiou napomáhame rozvoju citových, rozumových, pohybových, komunikačných a sociálnych schopností. Pes vo výchovno-vyučovacom procese je pre klienta prirodzeným motivačným prvkom, správa sa prirodzene, vytvára príjemnú uvoľnenú atmosféru, slúži ako motivácia k nácviku rôznych zručností a návykov prirodzenou formou.Canisterapia prebieha individuálne alebo v malých skupinách žiakov. Na začiatok zaraďujeme hry na postupné zblíženie, aby si žiak aj pes na seba privykli ako napr. hádzanie loptičky, zadávanie povelov atď. Potom nasleduje vzájomný kontakt psa a žiaka: žiak psa pohladká, ponúkne mu maškrtu. Nasledujú hry na rozvoj jemnej a hrubej motoriky, komunikačné, socializačné a stimulačné hry. Na záver volíme polohovanie, pustíme relaxačnú hudbu, obalíme žiaka polohovacími pomôckami a prikladáme psa k žiakovi, čím zahrievame a stimulujeme svaly a šľachy.
V rámci animoterapie sa okrem kanisterapie na našej škole uskutočňuje aj terapia so zakrslým králikom. Žiaci mu vybrali meno Ňufinka. So žiakmi sa o Ňufinku sa v rámci terapie staráme: čistíme jej domček, dávame jesť a piť, češeme, hladkáme a kŕmime rôznymi zajačími maškrtami. U žiakov budujeme vzťah k prírode, empatiu k živým zvieratám, pomáhame rozvíjať motorické a komunikačné schopnosti, odbúravame napätie a stres. Naši žiaci mali možnosť privítať do života aj Ňufinkine mláďatká.
Hlavný cieľ
Hlavným cieľom animoterapie je napomáhať rozvoju citových, rozumových, pohybových, komunikačných a sociálnych schopností.