O projekte
Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov.
Tieto prvky môžu pôsobiť na najrôznejšie oblasti vnímania uvoľňujúco, ale aj stimulujúco. Táto cielene vytvorená ponuka zmyslových podnetov “riadi a usmerňuje stimuláciu, prebúdza pozornosť, navodzuje pocit pohody a uspokojenia, vyvoláva spomienky, vplýva na vzťahy, zbavuje strachu a evokuje pocit istoty a bezpečia.”
Naša miestnosť
Miestnosť snoezelen v našej škole je ladená do bledomodrej farby a pripomína morský svet. Je vybavená vodnou posteľou, tapetou s delfínmi, data-projektorom, svietiacou oblohou, aromalampou, akustickými, vizuálnymi a špeciálnymi snoezelen pomôckami. Snoezelen miestnosť ponúka množstvo aktivít, ktoré stimulujú rôzne zmysly žiaka - zrakové, sluchové, čuchové, hmatové, no aj stimuláciu vestibulárneho systému a proprioreceptívneho vnímania. Cez stimuly sa žiaci učia nielen vnímať, ale aj vyjadrovať pocity, rozvíjajú komunikačné, motorické a sociálne schopnosti, myslenie a pamäť na základe prežitých zážitkov, pocitov, ktoré dokážu ďalej využiť v bežnom živote. Snoezelen miestnosť je určená pre žiakov s mentálnym, zmyslovým i telesným postihnutím, hyperaktivitou a tiež pre žiakov s pervazívnymi vývinovými poruchami a maličkých zo špeciálnej materskej školy. Pobyt v tejto miestnosti prináša žiakom celkové upokojenie a sústredenie sa na svetelné, hmatové a auditívne podnety. Tiež má vplyv na celkový stav našich žiakov, kde stimulácia pomocou týchto podnetov je dôležitá pre ďalší vývoj dieťaťa.
Hlavný cieľ
Je určená najmä pre osoby s vývinovými poruchami, s mentálnym, telesným alebo viacnásobným postihnutím, s poruchou autistického spektra, poruchami správania a učenia, s psychickými poruchami, traumatickým poranením mozgu, u ľudí s demenciou a u chronicky chorých pacientov.
Vo všeobecnosti cieľom nie je len uvoľnenie, pohoda a spokojnosť, ale aj stimulácia zmyslového vnímania a podporovanie rozvoja osobnosti klienta. Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu: vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu alebo motoriku. Ďalšími cieľmi môže byť napríklad redukcia stresu a stereotypného správania, zvýšenie spontaneity, motivácie, iniciatívy a zlepšenie vzťahu medzi klientom a terapeutom.
viac sa dozviete na stranke : http://snoezelen.sk/vyuzitie-snoezelen-v-praxi/